Ferit Selim Paşa Cad. Başak Sk. No:17/A Bahçelievler
0212 502 26 92

ECA Kombi Neden Su Isıtmıyor?

Kombi Arıza » Soru Cevap » ECA Kombi Neden Su Isıtmıyor?
kombi

Ortama su sıcak su sağlayan ve ısınma ihtiyacını gideren kombiler elektrik, su ve doğalgaz sistemlerinin birlikte ve düzenli çalışması sonucu iş görürler. Bu sistemlerden birinde meydana gelen bir arıza, kombinin çalışmamasına neden olur. Kombiler periyodik bakımları yapılması gereken hassas aletlerdir. Bakımların genellikle yaz sonlarında, kış aylarına girerken kombi servisi tarafından yapılması gerekir.

Tam sıcak su ihtiyacınızı gidermek istediniz ama bir de baktınız ki ECA kombi su ısıtmıyor. Bu durumu genellikle ECA kombinin açılması ama sonrasında hemen kapanması şeklinde görebilirsiniz. Böyle bir durumda yapılması gereken birkaç önemli husus vardır. Bu basit kontroller sayesinde kombinizi çalıştırmayı, yeniden sıcak su gelmesini sağlayabilirsiniz. Eğer tüm yapılanlara rağmen hala ECA kombi su ısıtmıyorsa, kombi arıza servisinde yardım almanız gerekir.

ECA Kombi Kontrolleri Nasıl Yapılır?

• Kombi su basıncının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. ECA kombi su basıncı 1 ila 2 bar arasında bir değerde olmalıdır. İlk olarak ECA kombiyi 1.5 barın üzerinde bir değere getirmeyi deneyin.

• ECA kombiye doğalgaz gelmiyorsa, haliyle suyun ısınması da mümkün olmaz. Doğalgaz vanasının boruya paralel durması, yani açık konumda olması gerekir.

• Aynı şekilde diğer tüm vanaların da boruya paralel olması amaçlanmalıdır. Bazen ECA kombi su boruları kapalı olabilir. Bu durumda da su ısınmama sorunu görülür.

• ECA kombi bakımı ve ECA kombi tamiri sırasında daha önce baca kontrolleri yapılmadıysa bacada bir tıkanıklığın olması muhtemeldir. Bacalar kimi zaman periyodik bakımlar yapılmadığı için, kir, toz, hatta kuş yuvaları nedeniyle tıkanırlar. ECA kombi baca temizliği şarttır. Güvenilir kombi servisi çağrılarak, kombi bakımı yapılması amaçlanmalıdır.

• Radyatörlerin açık olup olmadığından emin olun. Radyatör vanaları sola çevrili olmalıdır.

• Bu rutin kontroller yapıldıysa ve halen sıcak su akışı sağlanamadıysa o zaman sorun daha teknik bir kombi elamanındadır. Bu teknik sorunu kullanıcının çözmesi mümkün değildir. Örneğin genleşme tankı adı verilen ve kombinin en önemli parçalarından biri olan bir bölüm zaman zaman delinebilir, zedelenebilir, patlayabilir ya da içerisindeki azotlu karışımı kaçırabilir. Bu durumda ECA kombi tamiri gereklidir. Bu parçanın değişmesi sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir.

"ECA Kombi Neden Su Isıtmıyor?" İle Benzer Yazılar

"ECA Kombi Neden Su Isıtmıyor?" için Yorum Yaz


Bizi Arayın: 0212 502 26 92