Ferit Selim Paşa Cad. Başak Sk. No:17/A Bahçelievler
0212 502 26 92

Kalorifer Petek Bakımı Niçin Önemlidir?

Kombi Arıza » Petek Bakımı » Kalorifer Petek Bakımı Niçin Önemlidir?

 

Isınma ile ilgili olarak karşılaşılabilecek birçok sorun bulunmaktadır ve bunların bir kısmı ısınma sisteminin kaynağı olan cihaz olarak kombiden kaynaklanırken bir kısmı da peteklerden kaynaklanmaktadır. Özellikle kombinin çalışmasında herhangi bir sorun olmadığı halde peteklerin tamamı düzenli bir şekilde ısınmıyorsa sorunu peteklerde aramak yararlı olacaktır. Kullanıma bağlı olarak içerisinde tortu birikimi olan petekler belirli aralıklarla kalorifer petek bakımı yapılarak temizlenmediği takdirde verimli ısınmayı engellemektedir. Petek temizliği ısınma problemi yaşanması beklenmeden düzenli olarak yaptırıldığı takdirde hem ısınma performansı daha iyi olacak hem de temizleme ile ilgili işlemler daha kısa sürede tamamlanacaktır.

Kalorifer Petek Bakımı Nasıl Yapılır?

Kalorifer petek bakımı işlemi özel makineler ve kimyasal temizleyiciler kullanılarak yapılmaktadır. Peteklerin sayısı ve kirliliğinin ölçüsü temizleme işleminin süresini etkilemektedir. Temizleme işlemi sırasında kombiye zarar vermemek için kombi kapatılmaktadır. Temizleme işlemi her radyatör için ayrı ayrı gerçekleştirilir. Temizleme makinesine temiz su girişi sağlanarak makineden peteğe tazyikli su gönderilir. Makinenin çıkış hortumundan gelen su berraklaşıncaya dek temizleme işlemi sürdürülür. Su ile temizlik tamamlandıktan sonra peteklere temizlik ve koruma sağlayan kimyasallar gönderilir.

Kalorifer Petek Bakımı Kime Yaptırılmalı?

Şebeke suyundan kaynaklanan nedenlerle zamanla kirlenen petekler temizlenmediği takdirde kombinin göstergedeki sıcaklık derecesine ulaşmak için daha fazla yakıt harcaması gerekmektedir. Bundan dolayı hem yakıt tasarrufu sağlamak hem de ısınma sorunları ile karşılaşmamak için kalorifer petek bakımı ihmal edilmemelidir. Petek bakımını evde kendiniz yapabilirsiniz ancak bu sizin için oldukça zahmetli ve uzun süren bir işlem olacaktır. Profesyonel olarak bu işi yapan bir firmadan yardım almanız halinde kısa sürede daha etkin bir temizlik sağlamanız mümkündür. Ayrıca profesyonel firmaların kullandığı temizlik araçları peteklerin daha geç kirlenmesini de sağlamaktadır.

"Kalorifer Petek Bakımı Niçin Önemlidir?" İle Benzer Yazılar

"Kalorifer Petek Bakımı Niçin Önemlidir?" için Yorum Yaz


Bizi Arayın: 0212 502 26 92