top of page

Kombi Bakımı

Kombi bakımı kombinin daha sağlıklı ve performanslı çalışması için, aynı zamanda oluşabilecek arızalar ile ilgili erken teşhis adına önemli rol oynamaktadır. Kombi bakımı sonrasında, peteklerin daha iyi ısındığı, ısınmayan bazı peteklerin özellikle alt kısımların eskisinden verimli olduğu görülmektedir.

Özellikle kombi petek bakımı ile birlikte yapıldığında, ısınma performansı maksimum düzeyde artacak, bu sayede doğalgaz yakıt sarfiyatınız düşecek ya da faturanızın karşılığını ısınarak almış olacaksınız. Kombi bakımı esnasında kombinin ses kontrolü, sıcak su akışı, petek ısısı ve başka bir aksaklık olup olmadığı kontrol edilmeli, işlem bitiminde yetkili servis teknikerleri kombi bakım ücretinin de yazılı olduğu bir servis makbuzu bırakmalıdır.

Kombi bakımı, marka ve model fark etmeksizin her yıl ve mümkün ise yaz ayları içinde, değil ise en geç sonbahar mevsiminde yapılması tavsiye edilmekte ve bu aynı zamanda kombi bakımı ne zaman yapılmalı sorusunun da cevabıdır. 

Kombi Bakımı Neden Yapılmalı?

Kombi bakımı kombinin sorunsuz, uzun ömürlü çalışması, peteklerinde daha iyi ısı vermesi amacıyla yılda en az bir kere uygulanması tavsiye edilmektedir. Bu sayede daha az doğalgaz yakıt harcaması olacağı gibi en uzak peteklerin bile alt kısımlarının ısındığını göreceksiniz. Kombi bakımının faydalarından biri de olası arızaların önüne geçmek ve erken teşhis ile yüksek arıza giderlerinden kurtulmaktır. Bu sayede soğuk kış aylarında aniden bozulan bir kombi hiç kimsenin hoşuna gitmeyecektir.

Kombilerin, yılda sonbahar ve ilkbahar aylarında kombi servis firmaları tarafından bakımlarının yapılması önemlidir. 6 ayda bir periyodik bakım yapılan kombiler sorunsuz çalışmaktadır. Kombi bakımıaksatılmadığında yıl boyunca sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Bakım için gelen teknik servis personelinin yetki belgesinin olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca mesleki eğitiminin yanı sıra servis teknisyeninin hitap şeklide önemlidir. Yetki belgesi olmayan teknisyenlere kombilerin bakımlarının yaptırılmaması tavsiye edilmektedir. Bakım sırasında kombide herhangi bir arıza tespit edildiğinde kullanıcıya bilgi verilmelidir. Kombinin bakımı nasıl yapılmalıdır? Periyodik bakım için gelen teknik servis personelinin kombi kullanıcısına bakım sırasında ne yapacağı ile ilgili bilgi vermesi şarttır.

 

Kombi Arıza Durumundaysa Bilgi Verilmeli

Kombi bakımı yapılırken öncelikle kapak açılmadan kalorifer tesisatı ile sıcak su tesisatının kontrolü yapılmalıdır ve kombinin çalışma verimliliğine bakılmalıdır. Hermetik ve bacalı kombilerin fanının çalışması mutlaka kontrol edilmeli ve gerekli temizlik yapılmalıdır. Atık gazları baca yoluyla dışarı atan kombilerin limit değerleri mutlaka ölçülmelidir. Ek parçalarında oksitlenen kısımların temizliği gerçekleştirilmelidir. Güvenlik elemanlarıyla birlikte diğer aksamların da kontrolü yapıldıktan sonra arıza tespit edildiğinde kullanıcıya detaylı bilgi verilmelidir. Cihazda herhangi bir sorun meydana geldiğinde kombi kullanıcısının onayının alınmasını takiben bakımdan önce arızaya müdahale edilmelidir. Arızaya yapılan müdahalenin ve arızalı olan parçanın değişiminden sonra kombiye bakım yapılmalıdır.

Kombi Bakımında Neler Yapılır?

Kombi bakımı yapılırken cihazın sıcak su ile kalorifer yanma aksamları incelenmeli, tozlanma kontrolü yapılmalı ve gerekli görüldüğünde temizlenmelidir. Cihazın yanma odası brülörünün kontrol edilmesi de önemlidir. Cihazın ana eşanjörü, kombi içindeki gaz valfı ayarı kontrol edilmelidir. Kombi içerisindeki elektrik ve elektronik bağlantıların kontrolü aksatılmamalıdır. Cihazın otomatik gaz kesme kontrolü önemlidir ve bunun kontrolü kesinlikle yapılmalıdır. Periyodik bakımlarda kalorifer dönüş hattındaki pislik tutucu filtre temizlenirken, bacalı kombilerde baca limit sensörünün kontrolü sağlanmalıdır. Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma su haznesi ile kalorifer gidiş hattındaki çamur ayrıştırıcı filtrenin temizlenmesi de şarttır. Bütün bu bakım ve temizlikler yapıldıktan sonra kombi devreye alınmalı ve düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Kombi bakımı düzenli olarak yapılan kombilerin düşük enerji ile çalışacağı bilinmelidir.

Kombi Bakımı Neden Önemlidir?

Kombi bakımı yakıt tasarrufu ve sürekli petek ısınma, sıcak su gibi can sıkıcı arızalardan cihazlarımızı korumak için önemli bir uygulama ve bu neden ile çok önemlidir.

İnsan sıcak yaz günlerinin hiç bitmeyeceğini düşünse de soğuk bir kış mevsiminin kapıda beklediğini unutmamalı ve tedbirini almalıdır. Kombi bu zamana kadar sorunsuz çalışmış olsa bile aylardır kullanılmadığı için yeniden çalıştırıldığında çeşitli arızalar meydana gelebilir. Dışarıdan kombinizi temizlemeniz kombi içindeki filtre ve parçaların tozlanmasına, kir ve pas tutmasına, çalıştırıldığında da bu parçaların çalışmaması yahut kırılması gibi sorunların önüne geçemez. Bu nedenle özellikle kış başlamadan önce kombi bakımı yaptırmanız önemlidir?

Kombi bakımı bir kombinin çalışması için gerekli tüm parçaların kontrol edilmesi ve temizlenmesi işlemleridir. Eğer çalışır durumda olmayan ya da kombinin performansını düşürecek nitelikte parçalar var ise bunlar da tamir edilmeli ya da değiştirilmelidir. Kombi bakımı sırasında kombi servisi yetkilileri kombiyi kış ayarında çalıştırarak peteklerin yanma performansını da kontrol ederler ve petek temizliği gerekli ise bu işlemi de bakım işlemleri arasına eklerler. Bakım işlemlerinde kontrol edilen kombi parçaları arıza oluşumuna neden olan en önemli parçalardır. Bu parçalara uygulanan işlemler ise şunlardır.

• Tesisat filtresi çıkarılarak kirden arındırılır
• Kombi bacalı ise baca çekişini kontrol eden limit sensörü kontrol edilir
• Yoğuşmalı bir kombi bakımı yapılıyor ise yoğuşma su haznesi elden geçirilir
• Kaloriferlere su gitmesini sağlayan hat yolunda bulunan ve çamur ayrıştıran filtre temizlenir
• Yanma odasındaki kombi brülörü temizlenir
• Genleşme tankının sağlamlığı kontrol edilir ve bar basıncı olması gereken seviyeye ayarlanır
• Radyatörlerden kombiye dönüş yolunda bulunan pislik tutucular kontrol edilerek temizlenir
• Kombinin su sızdırmazlığı kontrol edilir ve buna neden olabilecek parçalar elden geçirilir
• Elektrik ile elektronik bağlantılarının kontrolü sağlanır
• Ek parçalardaki oksitlenme oluşumu kontrol edilir. Oksitlenen parçalar temizlenir ya da değiştirilir.

Kombi bakımı sırasında tespit edilen bir arızanın giderilmesi yahut bir parçanın değiştirilmesi için öncesinde kombi servisi ekiplerince kullanıcıya mutlaka bilgi verilir. Kullanıcı kendisine verilen bilgiler doğrultusunda kombinin tamirini ya da parçaların değişimi kabul eder ise gerekli işlem servis tarafından uygulanmaya başlanır. Kombi arıza ekiplerince yapılan bakım işlemi bir yıl garantilidir.

bottom of page