Ferit Selim Paşa Cad. Başak Sk. No:17/A Bahçelievler
0212 502 26 92

Kombi Neden Isıtmaz

Kombi Arıza » Kombi Neden Isıtmaz

Kombi Neden Isıtmaz

Kombi ısıtmıyor, sıcak suyu ısıtmıyor ve ya petekleri ısıtmıyor şeklinde kombi bir çok farklı arıza yapabilmektedir.Tüm cihazlarda olduğu gibi kombilerde da zaman zaman arızalar meydana gelebilmektedir. Bu arızaların neden kaynaklandığını da uzman teknisyenler tespit etmektedir. Kimi zaman kombi ısıtmıyor diye bir sorunla karşı karşıya kalmak mümkündür.

Kombide ısıtma sorunu olduğunda kalorifer peteklerinin ısınabilmesi imkansızdır. Bu da kış günlerinde kabul olmaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında ilk bakılması gereken yer, su basıncının olduğu bölüm olmalıdır. Kombide ısıtma problemi olduğunda su basıncı düşme ihtimali vardır. Cihazlarda su basıncını gösteren bir gösterge vardır.

Bu göstergedeki basınç değerinin normal olması gereklidir. Bu durumda sisteme su ilave edilmelidir. Petekler sıcak ancak kombi su ısıtmıyorsa yine bir sorun meydana gelmiş demektir. Su ve petekler ısınmıyor ise, su basıncı normalse ve kombi çalışıyorsa büyük bir sorun meydana gelmiş demektir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında kombi servisi ile irtibata geçilmeli ve sorun bildirilmelidir.

Kombi Isıtmıyorsa Cihaza Asla Müdahale Edilmemeli

Kombi ısıtmıyor diye cihaza müdahale edilmemesi gereklidir. Aksi takdirde farklı sorunların da ortaya çıkması mümkündür. Kombilerde meydana gelen arızalarda kesinlikle uzman personelden destek alınmalıdır. Kombi su ısıtmıyorsa cihazdaki aksamlardan biri bozulmuş demektir. Bu, teknik bir arızadır ve mutlaka teknik personel müdahale etmelidir. Kombilerde ısıtma sorunu meydana geldiğinde peteklerin havasının da kontrol edilmesinde yarar vardır. Bu havanın boşaltılması için teknik personele ihtiyaç yoktur. Kombi kullanıcısı da bu işlemi gerçekleştirebilir. Peteklerin yan kısmında bulunan prujör adı verilen kısım, ya prujör anahtarı ya da bir tornavida vasıtası ile açılmakta ve petekteki hava atılabilmektedir. Kombideki ısıtma sorunu su basıncının düşük olmasından kaynaklanabilmektedir. Bu durumda su eklenmesi gereklidir.

Kombi Isıtmıyorsa Devir Daim Pompasında Sorun Olabilir

Kombi ısıtmıyor diye başvurulan teknik servis, tesisatta kullanılan vanalardan birinde arıza tespit edebilmektedir. Vanalar da arıza olduğunda peteklere su ulaşmamaktadır. Bu durumda teknik personel arızalı vanayı değiştirmektedir. Kombilerdeki ısıtma sorunu, tesisatta meydana gelen bir tıkanıklıktan da kaynaklanabilmektedir. Genellikle tesisatın kurulum aşamasında görülen bu durum, yine teknik personel tarafından giderilebilmektedir. Isınma sorunu devir daim pompasının arızalanması nedeni ile de görülebilmektedir. Bu pompa, sistemin içindeki suyun tesisat içerisinde dönmesini sağlamaktadır. Bu arızalanınca da kombinin ısıtması mümkün değildir. Bu arızada da kombi servis yetkililerinden hizmet alınmalıdır.

Bizi Arayın: 0212 502 26 92