Ferit Selim Paşa Cad. Başak Sk. No:17/A Bahçelievler
0212 502 26 92

Kombi Patlamalı Yanıyor

Kombi Arıza » Kombi Patlamalı Yanıyor

Kombi Patlamalı Yanıyor Çözüm

Kombi patlamalı yanıyor ise, gaz birikmesi ve gecikmeli ateşleme sonucu şiddetli yanma gerçekleşir, bu durum bir kombi arızasına sebeptir ve kombi servisi duruma müdahale etmelidir.

Kombiler evlerin, ofislerin ya da iş yerlerinin ortam sıcaklığını sağlayan, canlıları soğuk kış günlerinde sıcakta tutan ve ortama sıcak su temin eden özel sistemlerdir. Kombiler gaz, elektrik ve suyun birlikte bir düzen içerisinde çalışmasıyla bu görevi yerine getirirler. Bu sistemlerden herhangi birinde çok basit dahi olsa bir sorun olursa bu, kombinin çalışmayacağı hatta sonrasında daha büyük problemlere yol açacağı anlamına gelir. Kombilerdeki sorunlar giderilmezse can güvenliğini tehdit edebilecek durumlar ortaya çıkar. İşte bu nedenle kombilere periyodik bakımların yapılması çok önemlidir.

Kombi arızası yaşamamak için, kombilerde yaşanabilecek sorunlar önceden bu bakımlar sırasında görülür ve gerekli değişim, tamirat ve temizlik işlemleri yapılır. Periyodik bakımlar yılda 1 olmak üzere, soğuk kış günlerine girmeden önce yapılmalıdır.

Kombi patlamalı yanıyor olduğu durumlar çoğu zaman kullanıcılar tarafından korkutucu olarak bulunur. Sonuçta gaz gibi tehlikeli olabilecek bir maddeden kaynaklanan bu durum insanlar için can güvenliklerini tehdit eden bir sorun olarak algılanır. Patlamalı yanışın nedeni kombinin normalden birkaç saniye kadar geç yanıyor olmasıdır. Doğal olarak bu da içeride gaz birikmesine neden olur ve gazın patlamalı şekilde yanmasını sağlar. Aynı şekilde baca çekişinde bir sorun da olabilir. Eğer fan motoru arızalıysa atık gazı sistemden tahliye edemiyordur. Bu durum içeriye atık gazın kokusunu da verebilir.

Bu tip ciddi problemlere kullanıcının müdahale etmesi doğru değildir. En kısa sürede işinde uzman ve bu tip sorunlarla daha önce birçok defa uğraşmış bir kombi servisi ekibinin çağrılşması gerekir.   Ayrıca, yıllık periyodik bakımların kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bazen önceden alınacak küçük önlemler daha sonrasında ciddi tasarruflar sağlayabilir.

 

Kombi Neden Patlamalı Yanar ?

  • Gecikmeli ateşleme ve yanma patlama sesine neden olur.
  • Bakımsız kombi sağlıklı ateşleme yapamaz, çakmaklar kirlidir, şiddetli yanma olur.
  • Voltajlar düşük ise tam zamanlı yanmada aksaklık olur kombi patlama yapar.
  • Tıkalı gaz memeleri sağlıklı gaz geçişi sağlayamaz. Bu durumda ateşleme olur ancak gaz beklenilen zamanda yanamaz, kombi patlaması gerçekleşir.
  • Bu maddelerin tümü kombi arıza servisleri tarafından doğru ve kesin çözüm ile giderilebilir.

 

  1. Kombi patlamalı yanıyor, bu tür arızalar önem arz etmekte olup, acilen kombi servisi tarafından sorun tespiti yapılıp, neden patlamalı çalıştığı çözüme kavuşturulmalıdır. Aksi halde rahatsız edici ve şiddetli yanmalar sizleri tedirgin edecektir. Pilot alevli olmayan ve elektronik model ve özellikle bacalı kombilerde daha çok tespit edilen kombi patlamalı yanıyor şikayetleri hem kombi bakımı zamanında yapılmamasından, hem de elektrik voltaj sorunları gibi nedenlerden dolayı kombi patlamalı çalışıyor şikayetlerini tespit etmiş bulunmaktayız.
  2. Görüldüğü kadarıyla birçok sebep kombinin şiddetli yanlara oluşturmasına neden olabilmektedir. Telefon desteği alınmak istendiğinde, arıza tespiti sadece yerindeki şartları gözetmek sureti ile yapıldığından, kesin tespit ve arıza fiyatlandırması telefon ile yapılamamaktadır. Örneğin servis ekiplerimiz kombi patlamalı yanıyor şikayeti üzerine kombide arıza ararken, öncelikle voltaj ölçülür, sorun yok ise kombi çakmak ve iyonizasyon ayarları kontrol edilerek ilerleme sağlanmaya çalışılır. Bunların dışında ise gaz basıncı ve meme gözleri kontrol edilmeli, gözlerde bit tür tıkanma var ise, kombinin patlamalı çalışmasına sebep olabilmektedir.
  3. Yine aynı arıza için, diğer kontrol ettiğimiz aksamlarda bir sorun görülmediyse, elektronik kart ayarlarına bakılarak bir hata olup olmadığı araştırılır. Nedeni ise gaz ayarlarının bir kısmı ana kart tan yapılabildiği gibi o kısımdaki bir hata kombi patlamalı yanıyor arızasını oluşturan sebepler arasında olabilir. Ancak alınan servis taleplerinden bu sorun ile ilgili en çok patlamalı yanma çözümleri en çok ateşleyici çakmak ayarları ve ya bakım eksikliğinden kaynaklı kirlenme benzeri hatalardan kaynaklandığı tespit edilmiştir.
  4. Neden, çünkü uzun süre bakımı yapılmayan kombinin çakmakları zamanla kirlenir ve bu durumda brülörden çıkmakta olan gaz için yeterli kıvılcım sağlanmadığı için yanma gecikmeli olarak gerçekleşir. Bu gecikme ile birlikte yanma haznesinde hafif gaz birikmesi olduğundan dolayı kombi patlamalı yanıyor oluşumu ortaya çıkar. Bazen normal bazen de korkutucu bir şeklide yanma olmaktadır. Özellikle gece sessizliğinde bu patlamalı çalışma sesi daha da belirginleşir, çünkü ortam sesi azalmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kombi Sıcak Su Vermiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bizi Arayın: 0212 502 26 92