Ferit Selim Paşa Cad. Başak Sk. No:17/A Bahçelievler
0212 502 26 92

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Kombi Arıza » Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Kombi yaz konumunda petekleri ısıtıyor, bu problemin bir kaç türlü sorunu vardır, önemli olan sıcak su açıkken mi, açmadan mı petekler ısınıyor olduğu bilinirse arıza tespiti daha kolay olacaktır. Mesela sıcak su musluğunu açmadınız ama yinede petekler ısınıyor, böyle bir durum da elektronik kart kombiyi kendine çalıştırıp peteklerin ısınmasına sebep olabilir, aynı zaman da Ntc ısı hissedici Sensör cihazı kendi kendine çalıştırıp ihtiyaç yokken dahi yaz konumunda peteklerin ısınmasına neden olabilir. Benzer şekilde, konum anahtarı yazdan kışa geçmemizi sağlayan anahtar eğer kırılmış ya da deforme olmuş ise, biz petek konumundan, sıcak su konumuna geçiş yaptığımızı sandığımız kombi, aslında kış konumunda kalmış olabilir.
Diğer problemler ise üç yollu vana parçası konusundaki arızalardır. Böyle bir durumda kombi sıcak suyu açtığınızda otomatik olarak kalorifer kısmını kapatma işlemi yapar, ancak kapama işlemi tam olarak gerçekleşmez ise bu sırada musluğa gitmesi gereken sıcaklık aynı anda peteklere de gitmeye başlayacak, bu da kombi yaz konumunda petekleri ısıtıyor sorununu ortaya çıkaracaktır.

Sıcak Su Açıldığında Petekler Çok Isınıyor

Hepimiz çoğu zaman sıcak suyun ayarını yüksek ve akışını tazyikli isteriz. Ama bazen yüksek ayar sıcak açıldığından peteklerin çok ısınmasına neden olabilir. İşte bu durum da kombi arızası meydana gelmiştir. Durum ele alındığında siz su kullanımı sırasında kombi manüel ya da aracı bir step motor sayesinde kalorifer kısmını akışa bağlı olarak otomatik kapama işlemini gerçekleştirir. Ama bu kombinin konum değiştirmesi tam olarak yerine getirilmediğinde bir takım sorunlar ile karşılaşırız.

İste tam da bu nokta da sıcak su açıldığında peteklerin çok ısınması karşımıza çıkar. Bu durum hoş karşılanacak bir olay değildir. Çözüm basittir, öncelikle şikâyet odaklı arıza tespiti tekrar yapılarak, değişmesi gereken parçalara karar verilir. Sonrasında müşteriye fiyat bilgisi ile yapılacak uygulamaların bütünü anlatılır, kabulden sonra ise tamirat, bakım onarım işlemleri ile çözüm sunulur. Arızası belirli bir süre devam eden fark edildiği halde, tamiri yapılmayıp petek vanalarını kapatarak çare arayan kullanıcılar olduğu görülmektedir. Sadece geçici bir çözüm gibi görülmekte olduğu bilinmeli ve vanalar kapatılsa dahi petek tesisatının hala ısınıyor olduğunu da unutmamak gerekir. Firmamız bu tarz arıza ve bakım konularında uzman ekip ile kombi servisi hizmeti vermekte olduğundan benzeri sorunlar için güvenerek çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Üstelik her yapılan uygulama için garantili hizmetler sunulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kombi Patlamalı Yanıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bizi Arayın: 0212 502 26 92