top of page
  • kombiarizaeray

Kombi Su Akıtıyor

Kombi su akıtma sorunları, su basıncı fazla olması, doldurma hataları ve bakımı yapılmamış kombi ve tesisat bağlantı arızalarından kaynaklanır. Yetkili kombi servisi olan firmamız tüm kombi arızaları konusunda her zaman her koşulda destek vermektedir.


Sizlerden kombi bakımınızı uzmanlarımıza yaptırmak isterseniz Kombi Bakımı Fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Sıcak su ve soğuk günlerde ısınma ihtiyacımızı kombi sistemleriyle gideriyoruz. Kombiler elektrik, doğal gaz ve suyu birlikte kullanarak bu ihtiyacımıza cevap vermeye çalışıyor. Elbette her elektronik alet gibi kombilerde de sistem ve kullanım kaynaklı arızalar meydana gelebiliyor.


Piyasada birbirinden farklı çeşitte ve özellikte kombiler olmasına rağmen, tüm kombilerin amacı sıcak suyun ısıtılması ve bu sıcak suyun hem kullanıma sunulması hem de kalorifer peteklerine gönderilerek ısınma ihtiyacının sağlanmasıdır. Kombilerde genel olarak ısıtma pompası, genleşme tankı veya termostat gibi elemanların bakımdan geçmesi kombinin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.


Kombilerdeki arıza şekilleri de farklıdır. Kombi arızaya geçiyor problemleri yaşayabileceği gibi, sıcak suyun çalışıp kaloriferin çalışmadığı durumlarda yaşanabiliyor. Kombinin hiç ateşleme yapmadığı şekilde sorunların olduğu da biliniyor. Ancak, kombilerde en sık karşılaşılan problemlerden bir tanesi kombinin su akıtması olayıdır. Bu sorun genel olarak periyodik bakımların düzenli yapılmamasından kaynaklanır. Periyodik bakımlar sorunların önceden çözülerek daha büyük arızaların giderilmesi ve güvenliğin sağlaması amacıyla yapılır. Isınma konforunu ve tasarrufu sağlar. Kombilerin su akıtması probleminin kaynağı çok basit de olabilir, karmaşık ve birden çok bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir.


Kombi Neden Su Akıtırsa Ne Yapılmalı?

Basınç Problemi: Basınç problemiyle sıklıkla karşılaşılır. Kombi su basıncının 1,5 bar civarında olması amaçlanır. Eğer bu basınç 1 barın altına düşerse peteklere yeteri kadar su gitmez ve ısı düşer. Basınç 1,5 barın çok üstünde olursa, kombi bu fazla basıncı tahliye etmek isteyecek ve su akıtacaktır. Aslında kombinin bunu yapmasının amacı güvenliğin sağlanmasıdır. Yani basınç azaltılarak bir nevi güvenlik kontrolü yapılır. Sorun bağlantı noktalarının zamanla yıpranmasından ya da doldurma vanasında ki bir arızadan dolayı değilse, şu işlemler yapılabilir;


Kombi Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım?


Su basıncını arttıran vananın sıkıca kapatıldığından emin olunmalı.

3 bar seviyesine yaklaşan su seviyesi sonucu fazla su akar, kombi emniyeti sağlanmıştır. Sebebi kombi servisleri tarafından araştırılmalıdır.

Kombi su basıncını 1,5 bar civarında tutmak için tesisat tahliye vanasından su akışı sağlanabilir

Herhangi bir kalorifer peteğinden fazla su akıtılır.

Bu işlemler sistemde fazla basınca yol açan suyu azaltarak kombiyi güvenli çalışacağı basınç değerlerine düşürür. Ancak, dediğimiz gibi hala problem devam ediyorsa, sistem kaynaklı bir arıza olması muhtemeldir. Parça değişimi gerektirecek bu sorunlara kullanıcının müdahale etmemesi gerekir. En uygun çözüm işinde uzman ve profesyonel bir ekibinin kombi arızası için çağrılmasıdır.


Ucuz Malzeme Kullanımı: Kombi su akıtıyor problemine yol açan problemler tesisat ile kombi arasındaki vana, filtre veya bağlantı problemleri olabileceği gibi, ucuz oldukları için genelde tercih sebebi olan plastik yapıdaki kombi bağlantı setleri nedeniyle de olabilir. Plastik malzemelerin zamanla problemlere yol açabileceği unutulmamalıdır. Kombi bağlantı setinin pirinç malzemeden yapılmış olması gerekir.


NOT: Kimi zaman kombide görülen su kaçaklarının nedeni tesisat olabilmektedir. Bu sebeple bazen kombi servisi değil, tesisatçının giderebileceği problemlerle karşılaşmak mümkündür.


Genleşme Tankı Sorunu: Sıvılar genleşme yaparlar. Bu basit fizik kuralı nedeniyle kombi içerisindeki suyun da genleşme yapması gerektiği düşünülmelidir. İşte bu nedenle kombi içerisindeki suyun sıcaklıkla yapacağı genleşmenin herhangi bir tehlikeye sebep olmaması için genleşme tankları tasarlanmıştır. Genleşme tanklarını bir top büyüklüğünde şambrel gibi düşünebilirsiniz. İçerisinde azot ve su bulunan bu genleşme tankları zamanla yırtılabilir ya da delinebilir.


Genleşme tankında bir sorun olursa, artık basınç dengelenemez ve artış görülür. Bu defa da yukarıda anlattığımız kombinin su boşaltarak güvenlik sağlama olayı devreye girer. Sonuç olarak genleşme tankı kaynaklı kombinin su akıtması problemi ile karşılaşılmış olunur. Böyle bir problemin çözümü genleşme tankının değişmesidir. Bu işlemi kombi servisi yapar.


Su Doldurma Vanası Arızası: Bu vanada meydana gelen herhangi bir sorundan kaynaklı olarak su kaçağı buradan yaşanıyor olabilir. Bakım ya da onarım için gelen kombi servisi ekibinin su doldurma vanasını kontrol etmesi veya yenilemesi gerekir.


Kombi Su Akıtma Arızaları

Kombi neden su akıtır

Kombi su akıtıyor ne yapmalıyım

Kombi su akıtıyorsa ne yapılmalı

Kombinin su damlatması

Kombinin içinden su akıyor

Kombi Su Akıtıyor İse

Kombi su akıtıyor ve ne yapacağımızı bilmiyorsak, öncelikle su basıncını kontrol etmeli ve fazla ise su boşaltma işlemi yapmalı, normal basınç seviyesine gelene kadar bu işlemi sürdürmeliyiz. Bu işlemi nasıl yapacağımızı bilmiyor isek ve petek suyunu boşaltma musluğu da yoksa o zaman peteklerin havasını aldığımız yerden bir purjör anahtarı ya da bir tornavida yardımı ile fazla suyu boşaltabiliriz.

İşlemi tamamladık ancak bir süre sonra kombide basınç yükselmesi tekrarladı ise kombi arıza ihtimali çok yüksektir. Yine de yanlışlıkla doldurma işlemi sırasında su basınç musluğu açık kalmış ya da arızalı olması muhtemeldir. Başka bir olasılık da plaka eşanjör denilen kombi parçası eğer iç kısmından delinmek sureti ile sürekli olarak şebeke suyundan petek sistemine su aktarımı yapar bu sebep ile de kombi su akıtıyor arızası meydana gelir. Yalnız bu anlatım, sadece aşırı su basıncı sebebi ile su akıtma arızası konusunu belirtmiştir.


Kombi Neden Su Akıtıyor?

Kombi su akıtması, öncelikle bar gösterge seviyesi bir kullanıcı olarak kontrol edilmeli ve 1,5 bar olması gereken seviye eğer 3 bar civarı ise kombi fazla suyu akıtacaktır. Kontrol edilmesi gereken bir diğer konu ise su doldurma işlemi esnasında eğer su doldurma vanasını açık ya da gevşek unutulmuş ise kombi sürekli içine su alacağından kombi su akıtıyor, diye şikâyetler meydana gelecektir. Açık olan basınç muşluğu sıkıca kapatınız ve sonrasında boşaltma vanasını hafifçe açınız, su basıncı 1,5 bar seviyesine geldiğinde kapatınız. Bu işlemlerden sonra kombi su akıtıyor sorunu ortadan kalkma ihtimali vardır. Hala düzelme olmadı ise yetkili kombi servisi

çağırarak sorunun düzelmesini sağlayınız. Servis müdahalesinden sonra kombi su akıtıyor sorunu ortadan kalkacaktır.

Zamansal yıpranma ve eskimeler sonucu da kombi ve tesisat bağlantılarından, sızdırma ve bu sebep ile kombi su akıtma arızaları oluşabilir. Akıtma durumunda ise kombi arızaya geçebilir de normal çalışmasına da devam edebilir.


Kombi Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım?

İlk başta panik yapmayın ve gözünüz hemen kombi basınç göstergesinde olsun, gerekli olandan daha fazla su var ise boşaltın. Kombiye yeni su doldurdunuz ve peşinden hemen su akıtması oldu ise, işlem sırasında bir hata yaptınız ve basınç seviyesini geçtiniz. Doldurma vanasını açık unutmadıysanız ilk başta tazyikli akan su bir süre sonra yavaşlayarak damlama şekline dönecek belki de sonunda tamamen kesilecektir. Hizmet aldığınız bir kombi servisi var ise çağrı merkezi yardımı ile telefon desteği alabilirsiniz.

Tek eşanjör kombi kullanılıyor ise bu kombi parçası da arıza yaptı ise, kombi hiç durmadan içine su almaya devam eder ve sonra basınç artması sonucu kombi su akıtması yaşanır. Ancak bu durumu teknik olarak bilme şansınız olmaz, sonuçtur bizim için önemli olan. Acil olarak kombi altında bulunan tesisat bağlantıları üzerinde bulunan soğuk su giriş vanasını kapatmanız durumu geçici olarak kontrol altına almanıza yardımcı olacak ve kombi su akıtıyor arızası son bulacak, servis müdahalesinden sonra kesin çözüm gerçekleşmiş olur. İhtiyaç durumunda ise 444 1 909 servis çağrı merkezimizi aramaktan kaçınmayın.


Bir önceki yazımız olan Kombi Sıcak Su Vermiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İsim Soyisim


Email Adresi


MesajSon Yazılar

Kadıköy Kombi Servisi

Baymak Kombi Bakım Ücreti

Kombi Dolabı Nasıl Olmalı

Kombi Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

İletişim

Ferit Selim Paşa Cad. Başak Sk. No:17/A Bahçelievler

Tel: 0212 502 26 92

E-Posta: bilgi@kombiariza.com3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kombi patlamalı yanıyor ise, gaz birikmesi ve gecikmeli ateşleme sonucu şiddetli yanma gerçekleşir, bu durum bir kombi arızasına sebeptir ve kombi servisi duruma müdahale etmelidir. Kombiler evlerin,

Kombi sıcak su ısınıp soğuyor, sıcak su musluğundan kaynaklı veya kombi alev modülasyon problemi, üç yollu vana teknik aksaklıkları gibi bir çok neden sıcak suyunuzun soğumasına sebep olabilir. Örnek

Kombilerde sıklıkla karşılaşılan problemlerin başında sıcak su problemleri gelir. Kombi çalışmama sorunları genel olarak periyodik bakımların kombi servislerine yaptırılmaması, kalitesiz parça kullanı

bottom of page